Makale Tarihi: 3.12.2016
Görüntülenme: 4367

Dünya Engelliler Günü'nde Tüm Engellerin Kalkması Dileğiyle

Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilen 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiş bir gün.

Bu önemli gün, engelli insanları anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahip. Çünkü gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil, hepimizin sorunudur. Dolayısıyla biz eczacılar üzerimize düşen sorumluluğun farkında olarak, engelli vatandaşlarımız için “engelli dostu eczane” projesini hayata geçirdik.

Bu proje kapsamında, işitme engelli vatandaşlarımızın, eczacılarla daha sağlıklı iletişim kurmalarını sağlayacak düzeyde gönüllü eczacılarımız çift el alfabesi yani işaret dili öğrendiler. Bu eğitimlerde eczacılara, hastalar eczaneye geldiklerinde kendilerine ilacın kullanım şekli, dozu, ilacın aç mı tok mu alınacağı ve diğer sağlık sorunları ile ilgili danışmanlıklarında bilgi verebilecekleri basit cümleler öğretildi. Eczacılarımıza ve eczanelerde çalışan personele, çift el parmak alfabesi ve sözlük kelimelerinin yanında; rakamlar ve tarihler, istekler, öneriler ve şikayetlerle ilgili olarak da işaret dili eğitimi de verildi.

Bugün gerek sosyal yaşamda gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli “engeller” ile karşılaşan engelli insanlarımızın farkına varmak ve onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyi olma hali olarak tanımlanan sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çaba sarf eden biz eczacılar, asıl engellerin bedenlerde değil, düşünce yapılarında olduğunu bir kez daha yinelemek isteriz.

3 Aralık'ın Dünya Engelliler Günü olarak kutlanması elbette ki çok önemli, ancak engelli vatandaşlarımızı sadece yılda bir gün hatırlamak ve sonrasında unutmak doğru bir yaklaşım değildir. Engelli vatandaşlarımız için, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamu otoritelerince alınacak önlemlerin, tedbirlerin ve yapılacak organizasyonların, sivil toplum örgütlerini de içine alacak biçimde daha da yaygınlaştırılmasını ve somut adımların atılmasını, bir sağlık meslek örgütü olarak talep ediyoruz.

Bu vesileyle tüm “engellerin” aşılması ve eşit yaşam hakkı sunulması noktasında daha duyarlı olunması için herkesi birlikte hareket etmeye çağırıyor, engellerin ortadan kalktığı bir dünyada yaşama inancımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.