Makale Tarihi: 6.02.2020
Görüntülenme: 4188

E-Arşiv Fatura Düzenleme Kılavuzu

Değerli Meslektaşlarımız;

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) sistemi üzerinden e-arşiv fatura oluşturulabilmesi için hazırladığımız kılavuz ve hesaplama tablosu ektedir.

Kılavuz için tıklayınız.

E-arşiv fatura hesaplama tablosu için tıklayınız.

E-arşiv portal giriş ekranı için tıklayınız.

Hatırlatmalar!


-Telefon numaranızın GIB portalda kayıtlı ve güncel olduğundan emin olunuz. Telefonunuza gelecek olan kod ile faturalaştırma tamamlanmaktadır.

-Fatura tarihinin doğru bir şekilde girilmesi çok önemlidir. (Fatura tarihleri; kan ürünü reçeteleri için, her ayın 15'i veya son günü; A, B, C grubu reçeteleri için ise ait olduğu ayın son günü olmalıdır.)

-SGK'ya göndereceğiniz e arşiv fatura çıktısında “karekod” olmasına önemlidir. (Fatura belgesinin bilgisayara indirilip sonrasında çıkarılması gerekmektedir.)

-Ocak ayı faturanızı, 7 Şubat 2020 saat 23.59'a kadar gib.gov.tr'den onaylamanız zorunludur. SGK'ya reçete teslimi yine 15 Şubat 2020 tarihine kadar yapılacaktır. GIB de yaşanabilecek sorunlar göz önüne alınarak faturalaştırma işleminizi son güne bırakmamanız yararınıza olacaktır.

-Fatura çıktısına “kaşe imza” yapılması unutulmamalıdır.

-E-arşiv fatura kesecek olan meslektaşlarımız;
Aynı gün içerisinde aynı kuruma kestiği farklı faturaların toplamının 5.000 TL'yi geçmesi halinde faturalarını elektronik olarak kesmelidir. (Kağıt faturalar kurum tarafından kabul edilmemektedir.)