Makale Tarihi: 31.03.2016
Görüntülenme: 2759

Yeşil ve Kırmızı Reçetelerin Karşılanması Hakkında

Yeşil ve Kırmızı Reçetelerin Karşılanması

Bilindiği üzere Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 14 Mart 2016 Tarihinde 2016/3 Sayılı Kontrole Tabi Madde ve Müstahzarlara İlişkin Reçetelere ilişkin Genelge ile uyuşturucu ve psikotrop ilaçlara ait Yeşil ve Kırmızı Reçetelerin karşılanması ve listelenerek İlçe Sağlık Müdürlüklerine teslimi konularında bir takım değişiklikler yapılmıştır.

Söz konusu Genelge hükümlerine uyularak işlem yapılması ve Nisan Ayından itibaren karşılanacak reçetelerde özellikle aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi reçete iadelerini önleyecektir:

-Mevcut raporlu-raporsuz verilebilir miktarlar ile maksimum doz ve adetlerin karşılanması konularında her hangi bir değişiklik yoktur.

-Reçetelerin karşılanması esnasında Kırmızı ve Yeşil Reçetelerin üzerinde bulunan bilgilerin eksiksiz olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.

-Eczanelere ulaşan Kırmızı ve Yeşil Reçeteleri teslim alan kişinin imza, isim soyisim, kimlik numarasının yanı sıra asıl nüshanın arkasına adres bilgisi alınacaktır.

-Hastanın varsa sağlık raporu reçetelere sağlık raporunun tarih ve sayısı yazılacaktır.

-1 Mayıs 2016'dan itibaren teslim edilecek reçeteler için İl Sağlık Müdürlüğü web sitesinde bulunan yeni listeler eksiksiz olarak doldurularak kullanılacaktır.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunulur.

İl Sağlık Müdürlüğü Belge ve Formlar